News Portal

भिडियो शालिकरामले खिचेको होइन, अरुले नै हो : अदालत

जयसिंह महरा
६४३ पटक

काठमाडौं : पत्रकार शालिकराम पुडासैनी आत्महत्या प्रकरणमा प्रथम प्रमाण भनिएको भिडियोमाथि चितवन जिल्ला अदालतले प्रश्न उठाएको छ। जिल्ला अदालतका न्यायाधीश हेमन्त रावलको एकल इजलासले सोमबार जारी गरेको आदेशमा पुडासैनीले आत्महत्या गर्नुपूर्व खिचेको भिडियोबारे प्रश्न उठाएको हो।

आदेशमा भिडियो पुडासैनी आफैंले नभएर अरु कसैले खिचेको लेखिएको छ। यसको मतलब हुन्छ आत्महत्या गर्नुपहिले पुडासैनीको कोठामा अरू कोही उपस्थित थियो। अदालतको आदेशमा लेखिएको छ, ‘भिडियो रेकर्डको अन्त्यमा मृतक शालिकराम पुडासैनीले आफ्नो दुवै हात जोडेर आफ्ना बृद्ध बुबाआमा र पत्नीलाई आफूले आत्महत्या गर्नुको कारण र दुःखको पश्चाताप बोध गरी क्षमायाचना गर्दै दुवै हात जोडेर प्रणाम, दण्डवत गरेको अवस्थाले सो भिडियो आफैँले एक्लैले खिचेको भन्ने देखिएन।‘ आदेशमा अगाडि भनिएको छ, ‘घटनास्थलमा मृतकबाहेक अर्को व्यक्ति पनि भएको अवस्थामा मृत्युकालीन घोषणापछि आत्महत्या गर्दा घटनास्थलमा रहेको अर्को व्यक्तिले निजलाई आत्महत्या गर्नबाट रोक्न, बचाउन…’ पढ्नुहोस् : आदेशमा भिडियो खिचेको समय र आत्महत्या गरेको समय फरकफरक भएको पनि लेखिएको छ। भिडियो खिच्ने बेला अर्कै व्यक्ति भएको र उसले चाहेको भए बताउन सक्थ्यो भनेर पनि आदेशमा लेखिएको छ।

भिडियोबारे थप भनिएको छ, ‘निजले घटनास्थलको सो कोठामा उपयुक्त उचाईको स्थानमा आफ्नो मोबाइल भिडियो रेकर्ड मोडमा स्थिर राखी भिडियो खिचेको हो भन्ने घटनास्थल मुचुल्का र बरामदी मुचुल्कामा मोबाइल त्यस्तो स्थानमा राखेको अवस्थामा भेटिएको भन्ने व्यहोरा उल्लेख भएको पनि देखिएन। अतः सो भिडियो रेकर्ड हुँदा निज शालिकराम पुडासैनीले अर्को कुनै व्यक्तिको सहयोगमा सो भिडियो रेकर्ड गरेको अवस्था देखिन्छ।‘ पुडासैनीलाई आत्महत्या गर्न दुरुत्साहन गर्ने अभियुक्तहरू टिभी कार्यक्रम प्रस्तोता रवि लामिछाने, पत्रकार युवराज कँडेल र अस्मिता कार्कीका बारेमा चितवन जिल्ला अदालतले जारी गरेको आदेशमा उक्त कुरा लेखिएको छ। आदेशअनुसार रविलाई पाँच लाख, युवराजलाई तीन लाख धरौटी र अस्मितालाई साधारण ताखेमा छोडिएको छ।

पुडासैनीले गत साउन २० गते चितवनको एक होटलमा आत्महत्या गरेका थिए। उनले आत्महत्या गर्नुपूर्व मोबाइलमा भिडियो रेकर्ड गरेका थिए। जसमा रवि, युवराज र अस्मिताले आफूलाई मर्न बाध्य पारेको बताएका थिए। उक्त भिडियोको आधारमा प्रहरीले अनुसन्धान अगाडि बढाएको थियो।

पुडासैनीले आत्महत्या गरेको १० दिनपछि चितवन प्रहरीले रवि, युवराज र अस्मितालाई काठमाडौंबाट पक्राउ गरेर अनुसन्धानका लागि चितवन लगेको थियो। प्रहरी अनुसन्धान र अदालतको बयान तथा थुनछेक बहसका क्रममा १२ दिन प्रहरी हिरासतमा बसेका तीनैजनालाई अदालतले रिहा गर्न भनेको हो। उनीहरूलाई असोज ५ गते तारेख पनि तोकिएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Our Team

अध्यक्ष : गणेश बहादुर मगर
सम्पादक : दिलिप थापा
संवाददाता: सुबराज लामिछाने
मल्टीमिडिया : एकराज प्रधान
व्यवस्थापक : अप्सना बेगम
सल्लाहकार : घनश्याम गाैतम
कानुनी सल्लाहकार : मानबहादुर खत्री
सम्पर्क नम्बर (९८५२६२१३००)